4 materiály na zimní posyp

Kromě oblíbených zimních radovánek se nevyhnutelně blíží nepříjemná povinnost – udržovat své chodníky a příjezdové cesty průjezdné a bezpečné.

09.12.2013

Kromě oblíbených zimních radovánek se nevyhnutelně blíží nepříjemná povinnost – udržovat své chodníky a příjezdové cesty průjezdné a bezpečné. Pojďme se tedy podívat na 4 druhy posypových materiálů, které k tomuto účelu můžete využít:

1. Sůl

Zřejmě to první, co každého z vás napadlo. Sůl je skutečně běžnou a také levnou variantou, jak se sněhem a námrazou vypořádat. Jak jsme si však vysvětlili v jednom z minulých článků, zároveň také škodí přírodě (třeba prosakováním do spodních vod nebo hubením kořenů rostlin) a také je efektivní jenom zhruba do -5° C.

2. Keramzit

Zajímavou alternativou na posyp představuje keramzit, což je umělé kamenivo(vyráběné z určitých druhů jílu za vysokých teplot). Keramzit existuje v podobě malých valounů a je zcela netečný i vůči velkým mrazům – stačí ho rozsypat na potřebná místa a po zimě se ho snadno zbavíte.

3. Písek

Na podobném principu funguje i posypový písek, který je oproti keramzitu nepatrně levnější. Ideální druh písku na posyp je například drcené a prané kamenivo z lomu bez příměsi jílů. Tento materiál je samozřejmě ekologicky zcela nezávadný a po zimě ho velmi jednoduše uklidíte či uskladníte pro další použití.

4. Močovina

Pokud pro vás cena nehraje roli, můžete sáhnout i po chemických preparátech. Dobrou práci odvádí například močovina (s obchodním názvem Aqua Gelo). V podstatě funguje úplně stejně jako sůl, jenom u toho tolik nezatěžuje přírodu. Protože je to však také hnojivo, počítejte s masivním jarním bujením vegetace, kdekoli ji použijete.

Závěrem

Vaši známí vám také mohou doporučit sypání popelem – neuklouznete na něm a nemusíte utrácet další peníze, stačí jen vysypat kamna. Tento nápad lze zdráhavě podpořit, jen pokud netopíte uhlím. Uhelný popel totiž obsahuje těžké kovy a další velmi škodlivé látky, které v zahradní půde rozhodně nechcete (a veškeré druhy popela také samozřejmě nadměrně práší).

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.