4 místa, kde využijete jemný písek

Jemný písek nabízí mnohé způsoby využití. Hovoříme-li o jemném písku, jedná se o písek frakce 0/4. Tento písek lze využít jak pro pískování trávníků, tak při stavbě domu, jako plnivo do dětských pískovišť a rovněž pro zasypávání zámkové dlažby.

Pískování trávníků

Obzvláště trávníky na těžkých půdách je vhodné pískovat. Pískování totiž výrazně zlepšuje strukturu travních drnů. Vymývaný říční písek s nízkým obsahem vápna je k tomu přímo ideální. Naprosto postačí, pokud provádíme pískování pouze 1 x za rok. Na plochu o rozloze 1 m2 je zapotřebí 4 - 7 litrů písku. U malých ploch k pískování postačí využít buďto aplikační vozíky anebo rozmetadla hnojiv. Pro pískování  větších ploch, jako jsou například travnatá hřiště, kde je nutné provést pískování  rovnoměrně, použijeme speciální stroje anebo ruční pískovače. Při pískování dbáme na to, aby nedošlo k úplnému překrytí trav. Pískování zvýší propustnost vody a živin, omezí plstnatění trávy, minimalizuje vznik mechů v trávnících a odstraňuje nerovnosti. Celkově tak zlepšuje půdní strukturuVíce informací na toto téma se dozvíte v samostatném článku.  

Přejít na produkty

Stavba domů

Stavební písek je nedílnou součástí každé stavby domu. Jemný písek je důležitou  surovinou pro vytvoření vyrovnávací vrstvy, která má sloužit jako akustická izolace mezi jednotlivými patry. Jemnost písku je záruka toho, že pronikne do všech mezer a tím zabrání dalšímu propadání. Ale nejen při samotné stavbě domu, ale i při  stavebních pracích v jeho okolí se bude hodit jemný písek frakce 0/4. Funguje také dobře na obsypávání elektroinstalace, vody nebo topení. Více informací na toto téma se dozvíte v samostatném článku.  

Dětská pískoviště

Žádná zahrada nebo dětské hřiště není úplně kompletní, pokud nemá dětské pískoviště. Plánujete-li vytvořit středně velké pískoviště, dejme tomu o  rozměrech 7 x 5 metrů, spotřebujete na jeho vyplnění něco mezi 300 - 400 kg jemného písku do pískoviště. Lépe více, nežli méně, pokud vám písek zbude, vždycky jej účelně využijete, například na posyp chodníku nebo na zasypání děr v trávníku.

Již při zakládání pískoviště je dobré myslet na ochranu této plochy před nechtěným znečištěním například psy nebo kočkami a pořídit na pískoviště odpovídající kryt nebo síť, případně pískoviště ohradit nízkým plůtkem. Další problém, který se může časem vyskytnou je prorůstání trávy a plevelů. Před tím můžete pískoviště uchránit podložením mulčovací textilií anebo pořídit pískoviště rovnou ve tvaru hotového plastového výlisku, který má i dno. Kolik materiálu je potřeba, nejden do pískoviště, se dozvíte pomocí naší kalkulačky.

Vysypávání zámkové dlažby

Při pokládce zámkové dlažby se bez jemného písku neobejdeme.Vysypávání zámkové dlažby jemným pískem je jedním z finálních kroků při pokládce dlažby. Díky písku nakonec dlažba perfektně sedne, její jednotlivé kusy se dokonale stmelí. Dostatečné vysypání rovněž dokáže zamezit růstu nežádoucího plevele ve spárách. Zásyp pískem provádějte pomocí koštěte. Jemný písek nejprve vysypte na hromadu, a až pak ho rozmetávejte. Rozmetání provádějte tak dlouho, dokud zcela nevyplníte všechny spáry.

Abyste si udělali představu o ceně písku, který je potřeba k jednotlivým úkonům, které jsme výše vyjmenovali, máme k dispozoci ceník písku.

 
Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.