Betonování pro začátečníky

Umíchat si domácí beton není žádná věda a můžete u toho ušetřit zajímavé peníze.

 

16.07.2013
Umíchat si domácí beton není žádná věda a můžete u toho ušetřit zajímavé peníze. Budete k tomu potřebovat jenom čtyři věci (samozřejmě kromě vlastní práce):
  • cement
  • písek
  • vodu
  • míchačku nebo její alternativy

V článku si uvedeme šikovné tipy ke všem materiálům a přidáme i pár varování, které vám pomůžou vyhnout se klasickým začátečnickým chybám. Teď už se ale pojďme podívat na věci nezbytné k umíchání betonu:

1. Písek

Pro namíchání toho správného betonu se potřebujete seznámit s pojmem „frakce”, což není nic jiného než hrubost jednotlivých kamínků. Standardně se uvádí dvěma čísly zápisem a/b, které udávají minimální a maximální velikost kamínků. Pro betonování připadá v úvahu několik frakcí písku:
 
 
První dva typy písků naleznete přímo v naší nabídce (stačí rozkliknout odkazy). Schopný dodavatel písku vám také bude schopen kvalifikovaně poradit, jakou frakci budete potřebovat právě pro vaše betonování.
Frakce 0/8

2. Cement a voda

Pro umíchání betonu vhodného pro výše zmíněné účely (typické domácí požadavky jako chodníky nebo pilíře) si vystačíte se standardním portlandským cementem. Prodává se v25 nebo 50 kg pytlích a 25 kilo cementu vás přijde v průměru na 70 Kč. Jakmile pytel otevřete, je vhodné ho celý spotřebovat a pokud se to nepodaří, pečlivě ho zabalte do igelitu – cement na volném vzduchu hrudkovatí a beton se následně hůře míchá. 
 
Voda stačí libovolná užitná (samozřejmě bez napadaných nečistot), myslete však na efektivní přísun a dávkování – dobrou službu prokáže natažená hadice s ovládáním po ruce a dávkování maltovníkem.

3. Míchačka vs. kolečko

Míchačka na beton může stát mezi 3 až 9 tisíci korunami. Pokud je vaše betonování spíše jednorázové, určitě uvítáte možnost připravit si betonovou směs v zahradním kolečku – stačí vám k tomu motyka a hodně fyzické síly. Při míchání jedné várky zhruba dodržujte následující poměr: 
  • 3 kbelíky písku
  • 1 kbelík cementu
  • 0,75-1 kbelík vody

Připravená směs je samozřejmě určená k okamžité aplikaci, protože na vzduchu do několika hodin ztuhne.

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.