Dekorační kamenivo: materiál pro krásu i funkčnost vaší zahrady

Proměňujete svoji zahradu v místo pro odpočinek i zábavu a hledáte materiál, který bude působit přirozeně a zároveň si na vás každoročně nevyžádá náročnou péči? Vsaďte na klasiku v podobě kamene, který sedne do zahrad mnoha stylů, a zároveň omezí růst nehezkého plevele.

 

Jak vyšperkujete svoji zahradu pomocí dekoračního kameniva

Zahradní pěšinky

Pomocí ozdobného kameniva svoji zahradu jednoduše protkáte malebnými cestičkami. Přímé pěšinky z dlažby se často umisťují tam, kde je potřeba nejkratší funkční cesty – od domu k brance nebo od garáže ke vstupním dveřím. Klikaté pěšinky z dekoračního kameniva vám pak ozdobí odpočinkovou část zahrady.

Skalky

Vaše okrasné rostliny lépe vyniknou, obsypete-li si skalku ozdobným kamenivem. Kamínky zároveň zabrání přílišnému vysušování půdy a růstu nevzhledného plevele, jehož vytrháváním byste trávili nemálo svého volného času.

Kde se ukrývá užitečnost kameniva

Název „dekorační kamenivo“ může evokovat, že materiál slouží pouze k ozdobným účelům. Opak je však pravdou:

Ploché střechy

Kamínky prodlužují životnost hydroizolace na ploché střeše a zároveň mají protipožární funkci. Nakonec slouží také jako dekorační pohledová plocha. Kamenivo je častým doplňkem zelených střech i teras. Nesmí obsahovat příliš velké množství jemných částic, aby se nezanášely vtoky. Zároveň by kamínky měly být oblé, aby nepoškozovaly hydroizolaci.

Drenáže

Na některých zahradách se setkáváme s příliš velkým množstvím vody. Přísun vody do půdy převyšuje objem vody, která z půdy odchází. Výsledkem je snížená kvalita půdy a s ní špatný stav rostlin. Řešením jsou drenáže obsypané kamenivem, které umožňují sběr a odvedení přebytečné vody.

Okapové chodníčky

Okapový chodníček okolo domu omezí vlhnutí spodní části fasády a její špinění. Chodníček nemusíte nijak udržovat, nečistoty při dešti protékají mezi kamínky a nešplíchají na fasádu.

Závěrem

Dekorační kamenivo je nejen výborným materiálem pro architektonické úpravy zahrady a ozdobné posypy, ale dobrou službu udělá taky při budování drenáží na zahradě a okapových chodníčků okolo domu.

Zajímá vás ohledně dekoračního kameniva více? Zeptejte se nás, rádi vám poradíme!

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.