Jak na domácí opravy omítky
Problémy s omítkou se mohou vyskytovat (zvenčí i uvnitř) zejména u starších domů s nedokonalou tepelnou izolací. Právě špatná izolace způsobuje promrznutí zdi, následné zvětšení jejího objemu a protrhání struktury omítky. Na...
Problémy s omítkou se mohou vyskytovat (zvenčí i uvnitř) zejména u starších domů s nedokonalou tepelnou izolací. Právě špatná izolace způsobuje promrznutí zdi, následné zvětšení jejího objemu a protrhání struktury omítky. Na následujících řádcích si projdeme postup, jak si s omítkou poradit svépomocí a nemuset shánět zedníky kvůli relativně banálním opravám.
Míchání a nahození omítky
Předpřipravené omítkové směsi jsou samozřejmě k dostání na každém rohu, pro zapálené domácí kutily však uvedeme i postup, jak si umíchat vlastní. Poměry surovin pro vápennou štukovou omítku (ideální na cihelně stěny):
- spodní jádro – respektujte poměr 1 metr krychlový písku, 0,31 m krychlového vápenné kaše a 290 litrů vody
- vrchní omítka – 0,75 metru krychlového jemného písku, 0,34 metru krychlového vápenné kaše a 250 litrů vody
Ani do jedné není vhodné přidávat cement.
Pokud hodláte nanášet na základ obsahující i starou omítku, je nutné nejdříve seškrabat nátěry, navlhčit očištěnou plochu a zdrsnit zednickým kladivem. Spodní jádro naneste v šířce cca 1,5 cm, uhlaďte. nechte zatvrdnout a nahoďte vrchní vrstvu (zhruba 0,5 cm). Omítka má správnou konzistenci, pokud nestéká po stěně.
Finální uhlazování probíhá delší rovnou a hladkou tyčí. Přitlačte mírně tyč a při pomalém pohybu vzhůru s ní pohybujte střídavě vpravo a vlevo. Teprve na takto zarovnanou maltu použijte hladítka.
A co hrany?
Opravy hran omítek vyžadují pevnou ruku a precizní práci – každá nepřesnost je totiž citelně znát. Na malé poškození omítky stačí sádra s pískem (podle hrubosti okolní omítky). Poškozené místo odsekejte až na zdravou omítku. Povrch navlhčete odkapaným štětcem (samozřejmě tak, aby se nepoškodila okolní omítka).
Rozdělejte přiměřené množství sádry, dobře rozmíchejte a co nejrychleji naneste zednickou lžící do poškození. Pak zarovnejte povrch a přebytek setřete hladkou laťkou, aby byla sádra v rovině s ostatní stěnou. V případě nutnosti povrch vlhké sádry vyhlaďte vlhkým štětcem.
Ať již hranu spravujete maltou nebo sádrou, vždy si pomáhejte přiloženými latěmi. Hrany omítek jsou také lépe chráněny před poškozením, pokud je mírně zaoblíte. Rohy na frekventovaných místech dobře ochrání úhelníky z plechu (ve výšce cca 150 cm od podlahy).
PO - PÁ 6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky ZAVŘENO
Platební karty nepřijímáme.