Jak využít jiným způsobem ztracené bednění

Ztracené bednění je v prvé řadě základním stavebním prvkem budov. Je ale zároveň mnohostranně využitelné i jinými způsoby. Zvláště v zahradě nalezne i překvapivé a nápadité uplatnění. Beton a zahrada, že nejdou k sobě? Omyl! Naše návrhy vás překvapí a možná i nadchnou.  

Betonové tvárnice ztraceného bednění jsou všestranným prvkem, který si své místo najde nejen na stavbě, v zahradě, ale třeba i ve vašem vinném sklípku nebo na chatě. Využijete je jak v nosných konstrukcích, tak v nenosných a dokonce v mnoha případech plní i dekorační funkci.  

Pomineme-li betonové tvarovky využité na konstrukci základů, základových stěn, nosných či opěrných stěn, poslouží betonové tvárnice ztraceného bednění v zahradách mnoha dalšími způsoby:

 • ploty
 • dělící stěny
 • opěrné zdi
 • jímky
 • bazény
 • sklepy
 • vyvýšené záhony
 • schody
 • omezovače růstu rostlin
 • stojany a podpěry
 • police na víno ve sklípku ve vinohradu
 • stojany a zásobníky na dříví a klestí
 • záhonové obrubníky
 • bočnice zahradních laviček a stolů
 • náhrada za květinové truhlíky

 

 

PLOTY

Různé varianty a kombinace materiálů, rozměrově odlišné tvárnice ztraceného bednění pomohou určit odhadovanou velikost plotu. Ztracené bednění štípané v zahradě působí mnohem víc přirozeně. Nebojte se ho využít.

DĚLÍCÍ STĚNY

Platí totéž, co u plotů. Vybírat můžete také z odlišných barevných odstínů tvarovek, nebo štípaných tvarovek

OPĚRNÉ ZDI

V zahradě nejlépe působí přírodní odstíny. Zkuste například štípané betonové tvarovky v přírodním odstínu.

JÍMKY

Výstavba jímky svépomocí vás vyjde mnohem levněji a navíc můžete ušetřit i za materiál. Hodit se vám může například jímka na dešťovou vodu, z níž upravenou vodu lze využít například ke splachování v domě, neupravenou k zalévání rostlin.  

BAZÉNY

Minimum stavebního odpadu a zároveň i minimum škod na zahradě. Ztratné bednění se armuje vodorovně i svisle. Svislou armaturu stěn propojte s deskou. Zabráníte tím ujíždění stěn.

SKLEPY

Samotná stavba sklepů může být ze ztraceného bednění anebo se z něj dají ve sklepě zhotovit například police na umisťování zavařenin apod.

VYVÝŠENÉ ZÁHONY

Betonové tvárnice ztracené bednění se hodí do každé zahrady. Lépe se u nich  pracuje, nemusíte se tolik ohýbat, navíc jsou zvláště vhodné tam, kde po zahradě volně pobíhají psi.

SCHODY

Jednoduchá stavba s odlehčeným materiálem. Nenadřete se tolik při zvedání a pokládce tvarovek. Doporučujeme použít ztracené bednění 40. Nášlapnice možno krýt dřevem anebo ponechat otevřenou stranu tvárnice nahoru a vyplnit jemným štěrkem.

OMEZOVAČE RŮSTU ROSTLIN

Některé rostliny se tak rychle rozrůstají, že je třeba omezit jejich kořenový systém, aby nezaplevelily celou zahradu. Patří k nim například škumpa, máta, bambus. K jejich omezení rozrůstání do okolí zvolte ztracené bednění 30 a ztracené bednění 40.

STOJANY a PODPĚRY

Lze využít například ztracené bednění, mezi dva nebo čtyři kusy umístit úhlopříčně dvě desky a mezi nimi skladovat například dřevěné klestí na podpal.

POLICE NA VÍNO

Máte-li vinný sklípek, uvítáte jednoduchou možnost jak bezpečně skladovat větší množství lahví vína v leže. Lahve jednoduše vložíte do otvorů ztraceného bednění. Na sebe navrstvíte bez obav tolik řad, kolik bude potřeba.

ZÁHONOVÉ OBRUBNÍKY

Nemáte rádi, když vám tráva prorůstá do záhonů? Pořiďte si záhonové obrubníky ze ztraceného bednění. Zcela postačí ztracené bednění 10.

BOČNICE ZAHRADNÍCH LAVIČEK A STOLŮ

Jednoduchou zahradní lavičkuku vytvoříte tak, že tvárnice naskládáte proti sobě ve vzdálenosti o něco kratší, než máte dřevěné hranoly. Jednotlivé hranoly protáhnete skrz otvory ve ztraceném bednění, které jste umístili naležato. Lavička je hotová jakmile protáhnete všemi horními otvory dřevěné hranoly.

NÁHRADA ZA KVĚTINOVÉ TRUHLÍKY

Potřebujete do zahrady nějaké oživení? Běžné plastové truhlíky vám připadají nestabilní? Řešením jsou tvárnice ztraceného bednění. Vyplňte je kvalitní zeminou a můžete sázet.

Rada závěrem

Doporučujeme pro stavby základových desek využívat jako vhodnější materiál ztracené bednění s možností přirozeného odvětrávání, to znamená s mezerou mezi tvárnicemi. Naopak při konstrukci vodotěsných staveb je mnohem vhodnější použití celistvých betonových tvárnic. To se týká zejména výstavby bazénů, plotů, jímek a opěrných zdí.  

 
Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.