Kámen pro exteriér - využití kamenných materiálů

Prostředí zahrady jako přírodního celku si žádá využití doplňků a doplňkových materiálů opět v přírodním stylu. K tomu je nejvhodnější kámen ve všech jeho nejrůznějších podobách.

Kamenné zahradní cesty jako komunikační kanály

Nejen dlažební kostky, ale i jakékoli kamenné kostky, kamenná kůra či štěrk, všechny tyto materiály mohou tvořit spolehlivá a důmyslná řešení zahradních chodníků a dlažby. Dají se uložit na štěrkové či písčité lože, ale mohou být položeny i do trávníku. A právě k tomuto účelu jsou ideální kamenné kostky nebo přímo modrošedé dlažební kostky.

Zajímavě a jednoduše vypadají zahradní cesty vydlážděné velkými dlažebními kostkami ve třech řadách. Zcela bezkonkurenčně působí ve velké zahradě chodník z kruhů sestavený z menších kostek. Počítejte však s jeho poněkud náročnější údržbou. Takové chodníky pak působí zároveň jako kamenné dekorace do zahrady. Také spojení dřeva a kamene, nebo pálených cihel a kamene v zahradě vypadá báječně. Působivou zahradní dlažbou může být i kamenný koberec.

Jak udělat kamenný chodník

Strohý chodník v zahradě neupoutá ani majitele ani návštěvníky zahrady, a tak ještě předtím, než se pustíte do jeho tvorby, dobře zvažte, kudy jej povedete, jaký materiál využijete a neopomeňte ani výpočet množství materiálu

  • Pamatujte na spojení zahradního chodníku s přístupovou cestou do domu, která by měla být v dostatečné šířce.   
  • Chodník nepokládejte přímo, zaklikaťte ho, aby nevypadal příliš stroze.
  • Pamatujte, že velké plochy sestavené pouze z jednoho druhu kamene nebo dlaždic mohou vypadat příliš fádně. 
  • Naopak v pravidelných a symetricky řešených zahradách vypadají dobře právě pravidelné chodníky.
  • Spojujete-li dlážděnou terasu se zahradou, využijte pozvolného přechodu do plochy trávníku. 
  • Je-li v plánu i kamenná zídka, mělo by na její stavbu být využito stejného stavebního materiálu, jako na kamenný chodník. Jen tak bude docíleno jednotného výsledku.
  • Žulové dlaždice se doporučuje  vhodně zkombinovat s menšími dlažebními kostkami anebo s kamennou kůrou. Díky ní narušíte nežádoucí monotónnost poněkud městsky vypadající zahradní plochy. 
  • Zahradní chodník by měl vést až do hloubi zahradní zeleně, ke ztracenému koutku určenému k příjemnému odpočinku a posezení. 
  • Zahradní chodník vydlážděný menšími nepravidelnými kameny působí rovněž zajímavě. Ideální je otočení kamene hladkou stranou nahoru.

Přejít na zahradní dekorace z naší nabídky

Jak vyřešit zahradní nábytek

Zahradní nábytek by měl vždy korespondovat s celkovým laděním zahrady, jejím vybavením a také s případnými zahradními solitéry. Několik židliček, zahradní lavice a stůl se může vždy hodit. Ani v případě zahradního nábytku se nevyhýbáme volbě kamene jako stavebního materiálu.

Přírodní kámen je bezesporu nejpřirozenějším partnerem pro všechny druhy rostlin. Kamenný zahradní nábytek, ať už je vyřešen formou gabionů, nebo jiným způsobem, je možné považovat zároveň za dekorační solitéry na zahradu. Pro konstrukci zahradního nábytku mohou posloužit například kusy řezané žuly a jako podklad betonová mazanina.

Dekorační solitéry na zahradu

Stejně tak, jako mohou být na zahradě z kamene zbudovány suché kamenné zídky a  kamenné chodníky, tak je možné vytvořit i dekorační solitéry na zahradu z kamene. K dostání jsou tyto dekorační solitéry v těch nejrůznějších podobách. Velmi působivé jsou zvláště kamenné hlavy anebo menhiry, čili objemné vysoké kameny.  
 

Přejít na kamennou kůru a solitéry v naší nabídce

 

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.