Kde použít kačírek na zahradě

Kačírek má mnoho uplatnění v zahradní architektuře, například drenáž a mulčování, stavební úpravy nebo dekorace záhonů a jezírek.

Kačírek je moderní a elegantní materiál, který se již dlouhá léta používá k dekoraci v zahradní architektuře. Jde o přírodní kamenivo ve formě malých i větších oblázků (záleží na konkrétní frakci) pocházející z třídění štěrkopísku. Pojďme se společně podívat na několik praktických příkladů, kde jej můžete na zahradě použít.

Všeobecné využití kačírku

1. Drenáž. Obdobně jako například keramzit můžete kačírek využít k efektivnímu odvodňování – ať už zásypem kolem domu, nebo třeba jako náplň do vsakovacích jímek.

2. Stavební prvky. Kačírek je součást betonové směsi, ze které lze postavit zídky či schůdky. Hrubý kačírek poslouží také jako základový materiál pro terasy a je také výborný pro vyrovnávání terénních nerovností.

3. Mulčování. 3-5 cm vysoká vrstva šedého nebo bílého kačírku funguje velmi dobře hlavně pro suchomilné rostliny a bylinky – dávejte však pozor na dodržení maximální výšky mulčovací vrstvy, jinak by vám mohly zahnívat krčky rostlin. Čím jemnější frakci kačírku k nízkým rostlinkám použijete, tím lépe budou mulčované plochy vypadat a opačně, k vyšším rostlinám použijte větší oblázky.

Kačírek jako kultivační materiál

Na zahradě můžete mít úseky, kde je vyloženě obtížné cokoli pěstovat a nedaří se tam ani obyčejné trávě – tato místa mohou být příliš mokrá nebo na ně málo svítí slunce. Pokud podobné plochy vysypete kačírkem a navíc třeba vyzdobíte valouny či dekorativními korýtky s květinami, rázem může jít o jeden z nejhezčích koutů zahrady.

Díky drenážním vlastnostem kačírku můžete také zkusit do vysypaných úseků vysadit nové rostliny:

  • Slunečné části: stepní trávky, netřesky, zvonky atd.
  • Mokré části: okrasné kapradiny

Výzdoba jezírek

Kačírek má u jezírek dvě hlavní funkce: oslnit návštěvníky svým krásným vzhledem a zároveň schovat jezírkovou fólii a vyvolat tak představu, že jde o jezírko přírodního původu.

Vysypává se na okraje jezírek (obvykle s geotextilií jako podkladem – měli byste jej opatrně vozit v kolečkách, vysypávat na kraj a pomalu rozhrnovat hráběmi, aby nedošlo k poškození geotextilie). Větší valouny naleznou dekorativní uplatnění také na dně jezírek.

Závěrem

Kačírek je sypký a nehutnitelný, tj. jeho prostorový objem se nedá tlakem zmenšit, a proto není úplně vhodný pro příjezdové a pochozí komunikace, kde potřebujete povrch cesty zhutněním zpevnit. Naopak jde o perfektní materiál například pro dětské hřiště (při pádu se totiž chová částečně jako tekutina a utlumí náraz). Při transportu kačírku se nenechte zmást jeho zdánlivou lehkostí a vždy dbejte, abyste např. na osobním přívěsu dodržovali jeho maximální nosnost.

Jednotlivé frakce kačírku v naší nabídce si prohlédněte v levém menu, přečtěte si také o výhodách pro maloodběratele a pro objednávku kačírku nás kontaktujte.

 

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.