Pískování aneb dokonalá péče o trávník

I o zdánlivě banální věc jako trávník je třeba pečovat – tedy pokud se nechcete jednoho dne rozhlédnout a místo něj spatřit směsici jetele, sedmikrásek, pampelišek, hub a plevele. Mezi nejčastější problémy s trávníky můžeme zahrnout:

1. zhutnění vrchní vrstvy – zejména, pokud se po trávníku chodí. Čím je trávník ušlapanější, tím je náchylnější k zamokření, poškození povrchu či dokonce zničení životaschopnosti půdy.

2. plevel – dvouděložní rostliny, houbové nákazy, mech a ostatní rostliny, které trávě konkurují.

3. plsť – kombinace mechů. neposbírané posečené trávy a stařiny může vytvářet plsť. Ta trávu dusí, její kořenový systém roste do šířky místo do hloubky a v parnech dochází k rychlému vysychání trávníku.

Péče o trávník přitom není náročná. Stačí:

  • - vertikutovat (prořezávat), nebo
  • - aerifikovat (provzdušňovat) a
  • - pískovat

Vertikutace trávníků

Vertikutace (termín pochází ze spojení anglických slov vertical a cut) neboli prořezávání trávníků zlepšuje cirkulaci vody, odstraňuje mech a plevel a zbaví se i výše zmiňované plsti. Před zahájením procesu je třeba trávník důkladně posekat a pak už můžete přistoupit k samotnému prořezávání – vertikálními dírami do hloubky zhruba 3 cm.

Do vzniklých děr je vhodné nasypat písek (vizte oddíl o pískování) a na závěr trávník pohnojte a zavlažte. Po dokončení procesu bude trávník vypadat zcela zničeně, nicméně do pár týdnů velmi omladí a zhoustne (i bez přidávání dodatečného osiva)..

Objednat materiál na pískování

Aerifikace trávníků

Provzdušňování trávníku je intenzivnější proces – do jednoho metru čtverečního trávníku se udělají stovky děr (vidlemi, speciálními stroji či dokonce sandály s bodci) Cílem je narušit homogenitu trávníku a pustit ke kořenům vzduch. I zde je doporučeno zkombinovat proces s pískováním. Aerifikace je ideální pro velmi namáhané trávníky (typicky třeba fotbalová hřiště).

Pískování trávníků

Pískování nemusíte nutně spojovat s předchozími dvěma procedurami – pokud to však uděláte, výrazně zvýšíte jeho efektivitu. Pro tyto účely jsou vhodné co nejjemnější druhy písků, např. praný písek frakce 0-2 mm nebo křemičitý písek frakce 0-2 , 0-6 mm. Zvolený písek však musí obsahovat co nejméně vápna. Rovnoměrně jej rozhrňte po celé pískované ploše, například obrácenou stranou hrábí.

Na 1 metr čtvereční obvykle spotřebujete 4–9 litrů písku. Přesné množství se odvíjí od obsahu jílu v půdě – čím více jílu, tím větší bude spotřeba (a obecně čím je půda těžší, tím více jí pískování prospívá).

Další procedury k údržbě trávníků

Často se zanedbává správná závlaha – cca 25 litrů vody na metr čtvereční jednou týdně výrazně pomáhá tvorbě hluboké kořenové soustavy. Postupujte však opatrně, protože příliš mnoho vlhkosti podporuje vznik hub a plevelů s mělkými kořeny.

Zájemci o extra ošetřený trávník mohou také používat tzv. top dressing, neboli kombinaci písku, kompostu, rašeliny a speciálního hnojiva.

Závěrem

Pískování trávníků (společně s vertikutací nebo aerifikací) výrazně osvěží půdu a půdní strukturu. Tyto procedury je třeba provádět za vhodných povětrnostních podmínek a jen v určitých sezónách – na jaře na přelomu března a dubna či na podzim (na konci září).

Trávník však bude lépe přijímat vody a živiny, zmizí z něj různé „přísady” jako mechy či pampelišky a na celkově lepší vegetační vrstvu bude radost pohledět!

Zdroj obrázků: ŠVAJCR, Vít. Pískování. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. 2012 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z:http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%ADskov%C3%A1n%C3%AD_(golf)

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.