Pokládáte betonovou dlažbu? Nezapomeňte na drcené kamenivo a křemičitý písek

Drcené kamenivo a křemičitý písek jsou dva nezbytné materiály, bez kterých se neobejdete při pokládce zámkové betonové dlažby. Mají však i další využití.

21.05.2014

Betonová zámková dlažba se těší stále větší oblibě. Díky různýmtvarovým i barevným provedením se hodí na malé i velké plochy, přičemž její pokládka je poměrně snadná a rychlá. Betonová dlažba má navíc řadu ceněných vlastností, jako je její pevnost, odolnost vůči oděrům či chemikáliím, mrazuvzdornost či zlepšení vsáknutí vody do půdy.

Pokud jste se rozhodli využít betonovou dlažbu na vaší zahradě, jako příjezdovou cestu k vašemu domu nebo například k vybudování parkoviště, budete kromě samotné dlažby potřebovat také drcené kamenivo, které využijete jako spodní vrstvu pod betonovou dlažbu, a křemičitý písek, jenž je potřeba ke spárování dlažby.

Drcené kamenivo

Při zhotovování konstrukce betonové dlažby se neobejdete bez drceného kameniva. To totiž tvoří nosnou vrstvu, která zabraňuje následné deformaci betonového povrchu. Při rovnoměrném rozprostření a zhutnění drceného kameniva dosáhnete pevnosti až 100 MPa.

Drcené kamenivo vzniká, jak už název napovídá, drcením větších kusů horniny, a je pro něj charakteristický nepravidelný tvar s ostrými hranami a drsným lomovým povrchem. Právě díky tomuto tvaru se drcené kamenivo velmi dobře zhutňuje.

Kromě podkladní vrstvy pro pokládku betonové dlažby můžete využít drcené kamenivo také do podsypů a zásypůživičných směsí, do betonu, či jako ozdobný posyp. Zvolíte-li drcené kamenivo s větší frakcí, můžete jej využít i při stavbě zídek.

Křemičitý písek

Přírodní křemičitý písek je další součástí, kterou budete potřebovat k pokládce zámkové betonové dlažby. Je totiž ideální jako těsnicí materiál, díky kterému dosáhnetedlouholeté životnosti a správné funkčnosti vaší zámkové dlažby.

Zasypávání spár musí být prováděno za sucha, suchý musí být nejen křemičitý písek, ale i celá betonová dlažba. Pokud by totiž byla dlažba vlhká, písek by se na ni lepil a nedostal by se do všech spár a mezer. Spárování dlažby je nutné provádět nadvakrát. Nejprvezasypte všechny spáry a pak proveďte zhutnění celé plochy vaší dlažby. Po zhutněníproveďte druhý zásyp a zakropte jej vodní mlhou, aby se písek správně zhutnil i uvnitř spár. Dojde-li ke slehnutí křemičitého písku ve spárách, je nutné postup zopakovat.

Použitím našich vysoce kvalitních výrobků z pískovny Dolany si vytvoříte dokonalou plochu pro položení zámkové betonové dlažby a její následné vyspárování. Díky tomu vám bude betonová dlažba sloužit po dlouhé roky tak, jak má.

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.