Posypová sůl škodí přírodě. Lze ji nahradit?

I když to třeba není povinnost, patří k dobrým mravům udržovat v zimě ten kousek chodníku před vaším domem (samozřejmě kromě nezbytných příjezdových cest a chodníčků na zahradě). Suverénně nejčastějším posypovým materiálem v Evropě je obyčejná...

17.12.2014

I když to třeba není povinnost, patří k dobrým mravům udržovat v zimě ten kousek chodníku před vaším domem (samozřejmě kromě nezbytných příjezdových cest a chodníčků na zahradě). Suverénně nejčastějším posypovým materiálem v Evropě je obyčejná kuchyňská sůl – my si ale vysvětlíme, proč je škodlivá a pobavíme se i jejích možných náhražkách.

Posypová sůl škodí přírodě. Lze ji nahradit?

Proč je sůl škodlivá?

Sůl fyzikálně ovlivní led a ten začne roztávat, i když není nad nulou. Bohužel, tímto urychleným roztáváním se zároveň sůl vsakuje do země, kde začne působit celou řadu problémů:

  • znečišťuje prameny spodních vod
  • způsobuje uhynutí kořenů stromů a rostlin
  • v krajním případě může ohrozit živočichy v jezerech či řekách

Můžete namítnout, že sůl je přírodní materiál a neměla by tedy vadit. To je samozřejmě pravda, ale v přírodě se nevyskytuje v tak velkých koncentracích a na nepřirozených místech.

Kuchyňská sůl (neboli chlorid sodný) vám navíc pomůže pouze při teplotách do -5° C – při větších mrazech musíte sáhnout po výrazně dražší alternativě chloridu vápenatém.

Alternativy k soli – chemie

Zůstaňme nejprve u řešení využívajících chemické preparáty. Prvním z nich je stará dobrámočovina (v obchodech ji někdy nazývají Aqua Gelo). Funguje v podstatě stejně jako kuchyňská sůl a zdaleka tolik neškodí, zároveň však na použitých místech výrazně podporuje růst vegetace.

Jiným řešením je americké CMA aka Calcium Magnesium Acetate. Opět platí, že přírodě téměř neškodí. Tato substance je však v porovnání se solí méně efektivní a pro močovinu i CMA platí, že jsou také výrazně dražší.

Alternativy k soli – posyp

Ne vždy je třeba na led agresivně útočit a rozpouštět ho – když je zima mírná a z nebe každý den nepadají nové a nové centimetry sněhu, postačí vám klasické posypové materiály. Jako nejzajímavější variantou se jeví velmi jemný písekvýpěrky z kameniva, nebo štěrk drcený  v nejjemnější frakci 0/4– v žádném případě na něm neuklouznete a s trochu štěstí stačí po zimě vzít koště, zamést materiál a uložit ho na další zimu.

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.