Proč a čím mulčovat na zahradě

Mulčování (neboli kladení umělých nebo přírodních materiálu na rostliny) je technika, která mezi zahrádkáři rychle získává na oblibě. 

Na dalších řádcích se dozvíte, v čem je mulčování prospěšné a jaké materiály k němu můžete používat.

Proč mulčovat?

Jde o velmi ekologický způsob, jak:

  • bránit růstu plevelu
  • držet vláhu u rostlin (a snížit spotřebu vody na zalévání o 10-40 %)
  • přirozeně hnojit bez používání chemických prostředků
  • bránit erozi

Mulčování je vhodné téměř pro všechny druhy užitných i okrasných rostlin. Pomáhá rostlinám vyrovnat se s teplotními výkyvy v zimě i v létě a navíc může na zahradě působit také jako skvělý dekorační prvek. Mulčování vám také může pomoci vylepšit úrodnost půdy a dokonce zhojit i zcela zdevastovanou půdu (to však trvá alespoň 2 roky).

Mulčovací materiály

Materiály vhodné k mulčování lze rozdělit do dvou hlavních kategorií, umělé a přírodní. Mezi umělé patří různé folie a geotextilie, mnohem zajímavější jsou však materiály přírodní (už jen proto, že za některé většinou nemusíte nic platit a získáte je přímo ze zahrady):

Mulčování kamennou kůrou

 

1. Posekaná tráva – klasická směs ze zahradní sekačky. Jde o těžší materiál, pokládejte ji tedy pouze v cca 1 cm tlusté vrstvě (jinak bude zahnívat). Tráva také relativně rychle tleje, takže je potřeba mulč často obnovovat.

2. Bylinky – kopřivy, jitrocel, pampelišky…, důležité je sesbírat je před tím, než začnou semenit. Bylinky klaďte ve vrstvě 2-3 cm.

3. Sláma – má skvělou tepelnou izolaci a ideálně ji pokládejte na konci léta, když je půda prohřátá. Sláma je vhodný mulčovací materiál do míst, kam musíte často chodit (tedy například jahody) a také výborně odrazuje slimáky.

4. Kačírek – menší oblázky nebo větší oblázky jsou ideální pro suchomilné rostliny, konifery nebo na skalky, na jejich ostrých hranách neuvidíte jediného slimáka a na záhon plný kulatých oblázků je také radost pohledět. Kačírek má ještě jednu výhodu proti mulčovací kůře, nesesychá, a tudíž ho na rozdíl od kůry neubývá.

5. Kůra – mulčovací kůra je vhodná hlavně do okrasných zahrad (určitě ji však nepoužívejte např. na zeleninové záhony, protože váže dusík).

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.