Tipy pro výrobu a opravu malty

Pokud se chcete u drobnějších prací vyhnout zdlouhavému hledání spolehlivého řemeslníka, následující řádky vám přijdou více než vhod – dozvíte se základní informace k míchání zdící i omítkové malty a také něco málo o jejich opravách.

Pokud se chcete u drobnějších prací vyhnout zdlouhavému hledání spolehlivého řemeslníka, následující řádky vám přijdou více než vhod – dozvíte se základní informace k míchání zdící i omítkové malty a také něco málo o jejich opravách.

Zdící malta

Zdící maltu využijete při výrobě litého betonu, při stavbě plotových sloupků nebo třeba při práci na základové desce. Je potřeba dávat pozor na konzistenci, protože každé použití vyžaduje jinou (při důležitějších stavbách či úpravách je určitě vhodné poradit se s odborníkem).

Budete samozřejmě potřebovat písek, kamenivo, vodu a cement (poslední přísadu však nedávejte do vápenné štukové omítky). Písek lze doporučit ve dvou frakcích:

  • frakce 0/4 – nadprůměrně jemný písek např. zhotovení omítky
  • frakce 0/8 – hrubší písek vhodný pro betonování základů, pilířů nebo sloupů

Stejně tak u kameniva je nutné rozlišit, na co bude malta používána:

  • frakce 4/8 (nebo 8/16) – drobnější kamenivo vhodné do jemnějších malt
  • štěrk frakce 4/8 – hrubší kamenivo např. do základových desek

Dávejte pozor na dostatečnou plasticitu malty, protože zdící prvky novějšího data (třeba ztratné bednění od Meritu) mají jen velmi malé tvarové odchylky. Naopak u starších materiálů budete potřebovat hutnější konzistenci, abyste zahladili nerovnosti. Při správné konzistenci vám omítka nebude stékat po stěně.

Přesné dávkování jednotlivých složek malty zjistíte metodou pokus/omyl a nebo si jej nechte poradit – jde totiž o typický příklad zednického „know how”. Případně můžete problém s dávkováním vyřešit výrobkem Profimalt.

Malta na omítky

Malta na omítky

Základní princip zůstává stejný jako u zdící malty, ta omítková však pracuje výhradně s jemným pískem frakce 0/4. Omítkovou maltu nanášejte na čisté zdivo, na kterém nejsou žádné otvory ani praskliny.

Zdivo s vyšší nasákavostí před aplikací omítky postříkejte a pokud je zdivo vlhké, tak naopak nejdříve zajistěte jeho vysušení. Problémy s určením správného poměru jednotlivých přísad vám opět může pomoci vyřešit výrobek Profimalt.

Jak na opravy?

V první řadě prevencí – většina problémů s omítkami vyplývá z nevhodně řešené tepelné izolace (tedy zejména u starších domů, které ještě nepoužívají moderní konstrukční prvky jako např. sendvičové zdivo).

Před nanášením nové vrstvy omítky pečlivě seškrábejte nátěry. Spodní jádro naneste v šířce cca 1,5 cm, uhlaďte, nechte zatvrdnout a nahoďte vrchní vrstvu (zhruba 0,5 cm). Hrany jsou poněkud komplikovanější a vyžadují perfektní práci – více si přečtěte v naší poradně.

Závěrem

V naší pískovně nakoupíte písek, kačírek a štěrk ve všech frakcích, které můžete potřebovat do malt. Navíc u nás seženete i cement v 25 kg pytlích, případně jeho zajímavou a moderní náhražku – Profimalt.

Kontaktujte nás a my vám rádi poradíme s výběrem nejvhodnějšího písku či kameniva dle vašich potřeb!

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.