Venkovní pokládka kamenné dlažby – na co si dávat pozor

Přírodní kámen je dlouhodobě oblíbená volba pro interiéry i exteriéry. Používá se na obklady, k zahradní architektuře a samozřejmě také na dlažby.
Mezi hlavní výhody tohoto materiálu patří extrémní odolnost proti zubu času i nepříznivým podmínkám a také krásný estetický dojem. V článku se dozvíte základy k výběru správného kamene pro vaše účely a tipy pro úspěšnou pokládku kamenné dlažby.
Druhy, vlastnosti a tvary kamene
Podle vytíženosti se přírodní kámen rozděluje na měkký a tvrdý. Mezi nejpopulárnější druhy kamenů patří:
- - vápenec (měkký, velmi estetický, obvykle do béžova)
- - břidlice (měkká, černá až tmavě modrá, nepropustná)
- - burgundský kámen (moderní vzhled do modra a růžova)
- - žula (extrémně tvrdá, bílá až do medova, vhodná i do koupelen a kuchyní)
- - pískovec (béžový, žlutý až do zelena, náročný na pokládku)
Výhodou kamene je také jeho univerzálnost. Nemusíte se vázat jenom na klasické čtverce, kostky nebo kostkové pásy – běžně se používají také nahodilé variace, které vaším prostorům dodají na originalitě. S volbou kamene také souvisí možnost jejichřezání nebo štípání a také povrchové úpravy:
- - pískování (odstraňuje lesk, používá se pro tvrdé kameny)
- - opalování (zdrsňuje povrch, používá se u žuly)
- - chemické poleptání + kartáčování (docílí žíhaných povrchů)
Pokládka kamenné dlažby
Proces venkovní pokládky kamenné dlažby se může velmi lišit podle toho, na co ji pokládáte (vizte níže). Přesto však existuje několik společných kroků:
1. Po zaměření prostoru na pokládku zvětšete výměru o 10-15 %, abyste měli dostatek materiálu na rohy, kusy poškozené při pokládce atd.
2. Vybalte si více různých balení, abyste mohli kusy vhodně kombinovat. Pamatujte – kámen je přírodní materiál a téměř určitě tak dojde k nějakým odchylkám barevných odstínů; nemůžete mít stejné požadavky jako na unifikované dlažby z továrních linek.
3. Pečlivé umístění. Jednotlivé kusy dlažby vždy doklepávejte (například gumovou paličkou) a pracujte co nejprecizněji. Potřebujete-li necelé části, používejte výhradně zednické kladívko, diamantové kotouče nebo jiné nástroje doporučené výrobcem. Pamatujte také na zachování odvodňovacího sklonu po celé délce dlažby (minimálně 2-3 %).
Pokládka dlažby do štěrkopísku
Pro klasické pochozí zahradní chodníčky potřebujete odstranit cca 30 cm zeminy.Pokládkové lože připravte z 10-15 cm vrstvy štěrku frakce 8/16 a navrch přidejte 3-4 cm jemného písku (frakce 0/2). Zbytek tloušťky tvoří samotné kusy dlažby. Pozor, zejména u kamenné dlažby nemusí být všechny kusy stejně velké, tomu musí odpovídat i příprava podloží (případné prohlubně vyplňte štěrkem, nikdy ne vykopanou zeminou).
Výhodou tohoto způsobu je snadné odvodňování a jednoduchá demontáž (a tím i opravy).
Pokládka dlažby na beton/do malty
Můžete využít speciální lepící a nebo klasickou cementovou maltu (u druhé jmenované pamatujte na přidání fólie, která pomůže odvádět vlhkost). Dlažby klaďte do 2,5 cmtlustého lože a dodržujte spáry 2-5 cm (podle velikosti jednotlivých kusů). Dlažba na betonu snese mnohem větší zatížení a nemusíte řešit prorůstání trávou či mechy.
Pokládka dlažby do lepidla
Naneste trochu lepidla na samotnou dlaždici, než ji usadíte do „pokládacího mléka“. Jednotlivé kusy ukládejte do 12-15 mm tlusté vrstvy kvůli možným rozdílům ve struktuře jednotlivých kamenů. Lepidlo je vhodné zvolit flexibilní a mrazuvzdorné. Absolutní rovnost během zasychání můžete zajistit vyvažovacími pomůckami. Při pokládce dlažby do lepidla dodržujte spáry 1-3 cm.
Spárování dlažby
U pokládání do štěrkopísku můžete spárovat v podstatě ihned, u ostatních způsobů vyčkejte kompletního zatuhnutí materiálu (10-14 dní). Na spárování kamenné dlažby se používá směs písku frakce 0/2 a cementu (2:1). Hotový produkt je snadno k sehnání v nespočtu barevných kombinací.
Při mokrém spárování rozmíchejte směs s vodou a případné potřísnění dlažby ihned umyjte (po zaschnutí totiž zjistíte, o jak nesmírně odolný materiál se jedná). Při suchém spárování směs rozmeťte koštětem nebo kartáčem a na závěr jen mírně pokropte vodou. Než budete dlažbu umývat „na čisto“, opět vyčkejte úplného zatuhnutí spárovací hmoty(při interiérové pokládce také doporučujeme pod dlažbou během tvrdnutí netopit).
Závěrem
Povrch dlažby lze ošetřit nejrůznějšími přípravky – vosk chrání povrch proti skvrnám, existují také přípravky na hydrofobizaci či posléze chemické způsoby odstraňování mechu či vápencových skvrn. Pokud se vám na dlažbu i tak dostanou skvrny, je třeba je urychleně odstranit. Jinak je údržba kamene velice jednoduchá, nejlepší službu vám prokáže čištění tlakovou vodou.
PO - PÁ 6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky ZAVŘENO
Platební karty nepřijímáme.