Vybíráme dětské pískoviště – dřevěné nebo plastové?

Vybudování pískoviště na zahradě spojí příjemné s užitečným – uděláte radost svým ratolestem a zároveň budete vědět, že se oddávají bezpečné zábavě na váš doslech i dohled.

18.07.2013

Vybudování pískoviště na zahradě spojí příjemné s užitečným – uděláte radost svým ratolestem a zároveň budete vědět, že se oddávají bezpečné zábavě na váš doslech i dohled. Pokud se však chcete dát tomuto nápadu konkrétní obrysy, snadno vás zahltí informační změť. Pokusme se v ní udělat pořádek alespoň zodpovězením klíčové otázky: chcete dřevěné, nebo plastové pískoviště?

Začněme dřevěnými

Výroba dřevěného pískoviště je poměrně jednoduchá, v základní podobě si vystačíte s vhodnými deskami či latěmi, kladivem a hřebíky. Dřevěnému pískovišti však musíte dodat i dno, abyste zabránili prorůstání trávy a mísení hlíny s pískem – dobře posloužímulčovací textilie. Pro větší bezpečí dětí (vyndávat třísky je koneckonců dřina) potáhněte vnitřní stěny odolnou fólií
 
Pak už jen zbývá pískoviště zastřešit a zabránit tak domácím mazlíčkům, aby si z pískoviště udělali toaletu; celé pískoviště můžete přiklopit velkou deskou a nebo zvolit méně „drastickou ” metodu v podobě poklopu vyrobeného z perlinky a napnutého přes dvě latě.
 
Suma sumárum: S dřevěnými pískovištěmi je více práce, ale vydrží i rozdivočelé děti (či jejich skupinky), jsou zcela stabilní a při zmíněném potažení fólií i zcela bezpečná.

Dětské pískoviště

A co plastová pískoviště?

Jde o plastové výlisky s dnem (a často i poklopem). Vůbec nemusíte řešit bezpečnost a na rozdíl od dřevěného můžete využívat takřka nekonečné mobility – nebude vás trápit otravné sluníčko pálící do očí nebo padající listí. Plastová pískoviště navíc nabízejí zajímavá multifunkční využití, protože z něj můžete ve žhavých dnech jednoduše udělat i minibazén (zatímco v těch zimních pískoviště vezmete a pohodlně uložíte do sklepa).
 
Suma sumárum: Plastová pískoviště se jeví lepší ve všech ohledech, snad kromě dodržování tradic a samozřejmě také problému, jak s nimi naložit, až děti vyrostou.

Jaký zvolit písek?

V první řadě nekompromisně vyžadujte certifikaci o zdravotní nezávadnosti. Na stavbu báboviček dobře poslouží nejjemnější písek (frakce 0/4) či hrubší vypraný písek (frakce 0/8). Pro obsypání je pak ideální kačírek frakce 4/8 – pokud děti zavede hra mimo pískoviště, i z něj snadno uplácají nejrůznější tvary. 
Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.