Využití kačírku v zahradní architektuře

Existuje nepřeberné množství způsobů, jakým si uzpůsobit dekoraci zahrady k obrazu svému – a my se na následujících řádcích podíváme, proč byste měli zvolit právě dekorační kamenivo a posypy z kačírku.

Existuje nepřeberné množství způsobů, jakým si uzpůsobit dekoraci zahrady k obrazu svému – a my se na následujících řádcích podíváme, proč byste měli zvolit právě dekorační kamenivo a posypy z kačírku.

Dekorační kamenivo

Začneme klasikou, která se pro ozdobné účely používá již tisíce let – dekorační kamenivo se objevovalo už na zahradách ve starověkém Řecku a Římě. Z přírodního nedrceného kameniva totiž dýchá elegance, která spolehlivě zapadne do jakéhokoli typu zahrady.

Z našeho sortimentu je pro vylepšení zahradní architektury nejvhodnější kačírek frakce NAD 32; větší valouny se hodí například okolo jezírek nebo skalek. Můžete také sáhnout po solitérních kamenech s výškou 15 až 50 cm, které slouží k rychlému upoutání pozornosti na konkrétní úsek zahrady. Tyto kameny nakládáme v prostoru pískovny, doma si však s nimi už musíte poradit sami (z tohoto důvodu mají maximální hmotnost kolem 200 kg).

Mulčovací kamenivo

mulčování už jste si mohli přečíst v jednom z předchozím článků. Je vhodné pro většinu okrasných i užitných rostlin kvůli:

●     držení vláhy a přirozenému hnojení

●     skvělému bránění prorůstání plevelu

●     odstranění problémů s erozí

●     vyrovnávání teplotních rozdílů

Pro mulčování je vhodná celá řada materiálů – tráva, stromová kůra nebo sláma. Problém tohoto typu přírodních materiálů je však v tom, že se  časem začnou samy biologicky rozkládat a musí se často vyměňovat.

Pokud však sáhnete po kačírku, podobné problémy vám odpadnou – a samozřejmě jde stále o 100% přírodní a ekologický způsob mulčování. Běžně stačí nasypat 3-5 cm vysokou vrstvu na zahradnickou fólii. Pokud jde o rostliny s rizikem uhnívajících krčků, např. vřesy a cedry, kde zahradnickou fólii nemůžeme položit, stačí zvýšit vrstvu kačírku na cca 8-10 cm. Pro velké rostliny se hodí větší frakce mulčovacího kačírku, např. NAD 32 a ty drobné vám budou prosperovat s frakcí 4/8.

Ozdobné posypy

Máte na zahradě v nějakých úsecích nekvalitní půdu, ve které je obtížné cokoli pěstovat? Pokud tuto oblast vysypete drobným kačírkem, můžete na ni alespoň umístit květináčea celý úsek navíc získá velmi příjemný a moderní vzhled.

Kačírek má také drenážní vlastnosti a proto můžete místo květináčů znovu zkusit vysadit drobné rostliny:

●     Místa s dostatkem slunce: stepní trávy, zvonky aj.

●     Mokřejší místa: okrasné kapradiny

Pro drenáž i posypy můžete využít libovolnou frakci kačírku – 4/8, 8/16, 16/22 i NAD 32.

Kontaktujte nás a my vám ochotně pomůžeme s výběrem toho nejvhodnějšího kameniva pro vaši zahradu!

Otevírací doba

PO - PÁ  6:00 - 14:15, pauza: 8,30-8,45 11,30-12,00
SO-NE a svátky  ZAVŘENO

Platební karty nepřijímáme.